« ایگو »

اکثر عبارات دربرگیرنده ایگو شامل اعمال و عکس‌العمل‌هایی می‌شوند که من ، خود ، یا مال من ، در آن برجسته است. خودخواهی را در نظر بگیرید . خودخواهی به معنای انگیزه انجام کارهایی است که تنها نفع شخصی را در برمی‌گیرند. شخصی که رفتارهای خودخواهانه دارد تنها بر آنچه “من” می‌خواهم تمرکز میکند.

خودمحوری را در نظر بگیرید. در طول سال‌ها از خودمحوری نیز به طرق مختلفی استفاده شده است، اما همه‌چیز به درک شما از جهان و تفسیر وقایع از نقطه نظر شخصیتان برمی‌گردد. همه ما ذاتاً خودمحور هستیم از این جهت که هرگز نمی‌توانیم از نقطه نظر فیزیکی خود – به این معنی که تنها می‌توانیم جهان را فقط از طریق موقعیت فیزیکی خود در آن درک کنیم – یا دیدگاه شخصی خود که تحت تأثیر تجربیات، اهداف، اعتقادات و هویت ما باشد، رها شویم.

ایگو می‌تواند نابودکنند روابط ما باشد، پس بهتر است یادبگیریم آن را رها کنیم

 

همه افراد نمی‌توانند به یک اندازه از نقطه نظر‌های خود فاصله بگیرند و سعی کنند دنیا را از دید دیگران ببیند. اما همه ما در دیدگاه خودمحورانه خود حبس شده‌ایم، زیرا برای درک دنیا هیچ مرجعی مطمئن‌تر از چارچوب‌های شخصی خود (ایگو) نمی‌شناسیم.

 

خودخواهی یکی دیگر از واژگان مربوط به ایگو است. خودخواهی یعنی خود را مطلوب‌تر از آنچه هستیم ارزیابی کنیم. همانطور که همه خودخواه و خودمحور هستیم، همچنین تمایل به خودخواهی نیز داریم. مطالعات زیادی نشان می‌دهند که مردم دوست دارند درمورد خودشان بیشتر از آنچه هست مثبت‌نگری کنند.

ایگو در زندگی امروز

 

بیشترین اصطلاح مبتنی بر ایگو که این روز‌ها بیشتر از قبل دیده می‌شود ایگو محور بودن است

به معنای “مربوط به ایگو” یا “مربوط به من” است

بیشتر اوقات ، افکار، انگیزه‌ها، عواطف و رفتارهای اشخاص با خود یا ایگو آنها یکی می‌شود . آن‌ها آگاهانه به این فکر می‌کنند که چه می‌خواهند، چه می‌کنند ، چه جور آدمی هستند و دیگران در مورد آن‌ها چه طور فکر می‌کنند. این افراد را خودخواه می‌گوییم . افراد خودخواه معمولا به شدت به خودشان فکر می‌کنند و هر واکنشی که دارند برای خودشان است.

 

در سایر موارد، افکار، انگیزه‌ها، عواطف و رفتارهای افراد زیاد شامل ایگو آن‌ها و یا من نمی‌شود. وقتی غرق در خواندن یک کتاب خوب می‌شوید، روی یک پرو‌ژه جذاب کار می‌کنید، یک مکالمه دلنشین دارید، “من” شما در پس زمینه قرارگرفته است. شما بدون فکر آگاهانه به طور خودکار عکس العمل نشان می‌دهید. یعنی نگران نیستید که هستید، چه می‌خواهید و بر تاثیرات بر سود و منافع خود اهمیتی نمی‌دهید. در این نوع موقعیت‌ها، پاسخ‌های ما تحت تاثیر من یا افکار ایگو محور ما نیست. می‌توان گفت این افراد خودپسندی کمی دارند.

 

توجه داشته باشید که ایگومحور بودن هیچ ربطی به خودخواه بودن ندارد. افراد خودخواه قطعاً ممکن است ایگو محور باشند. اما افرادی هم هستند که به شدت انتقادگرند ولی ایگومحورانه رفتار می‌کنند. افرادی که نسبت به خود نگرش بسیار منفی‌ای دارند، مثل افرادی که دچار افسردگی شدید هستند، اغلب به شدت بر روی خودشان تمرکز کرده و بنابراین کاملاً خودمحورند.

 

اصطلاحات – خودخواهی، خودمحوری، خودپرستی و ایگومحوری، به راحتی ممکن است اشتباه گرفته شوند. اما همه آن‌ها به روش‌های مختلفی اشاره می‌کنند که چطور گاهی اوقات منیت و ایگو ما می‌تواند افکار، انگیزه‌ها و احساسات و رفتارهایمان را تحت تاثیر خود قرار دهد